ČESKÁ POVÁLEČNÁ LITERATURA – NEZVAL – 1.část
ČESKÁ POVÁLEČNÁ LITERATURA
VÍTĚZSLAV NEZVAL
Narodil se v učitelské rodině v Biskoupkách u Oslavan na Moravě. Krátce zaměstnán v redakci naučného slovníku, ale pak se už věnuje výhradně literatuře. Ve 20.letech byl jedním z organizátorů Devětsilu. Roku 1924 se stává členem KSČ. Nezval je nejvýraznější představitel meziválečné básnické avantgardy, přední představitel poetismu a surealismu v české literatuře, básník optimistický s širokými zájmi životními i uměleckými, bohatý tématikou i žánrem.
DÍLO :
MOST – Nezvalova prvotina – toto dílo nebylo tak dobré – jsou tu znát vlivy jiných básníků.
První díla spadají do období poetismu.
– báseň PODIVUHODNÝ KOUZELNÍK – využívá bohatých metafor, skládá se ze sedmi zpěvů. Za vrcholnou poetickou sbírku lze považovat Nezvalovou :
PANTOMIMU (1924) – je označována za tvůrčí manifest poetismu
Do této linie řadíme i eseje FALEŠNÝ MARIÁŠ a básnické sbírky ABECEDA, BÁSNĚ A POHLEDNICE, MENŠÍ RŮŽOVÁ ZAHRADA, NÁPISY NA HROBY
– sbírka BÁSNĚ NOCI vrchol Nezvalova poetismu , vážnější tóny svědčí o rozchodu s poetismem a jeho příklonu k problematice soudobého světa.
– Skládá se z básní: PODIVUHODNÝ KOUZELNÍK, AKROBAT – hovoří o příchodu akrobata – vykupitele = podobenství o úloze poezie v současném světě.
EDISON – jedno z nejlepších, literárně nejhodnotnějších děl. Oslavuje zde lidskou práci.
SIGNÁL ČASU – je inspirován zprávou o Edisonově smrti.
– Z básní pod vlivem hospodářské a politické krize mizí hravost a objevují se zřetelné impulsy z vnější, nepokojné atmosféry doby : SKLENĚNÝ HAVELOK, ZPÁTEČNÍ LÍSTEK, SBOHEM A ŠÁTEČEK. Znamenají společně s dalšími básnickými sbírkami HRA V KOSTKY
SNÍDANĚ V TRÁVĚ a s románem KRONIKA Z KONCE TISÍCILETÍ – předzvěst surealismu.