HUMANISMUS V ČECHÁCH
15. století – 1620 bitva na Bílé hoře
Kulturně historická situace
V době vrcholení renesance v Itálii, český stát v podobě husitství prožívá reformaci. I za vlády Jiřího z Poděbrad zůstává český stát stranou. Až za vlády Jagellonců proniká k nám humanismus a začínají se projevovat prvky renesance. Poté roku 1526 nastupují Habsburkové na trůn. V době vlivu humanismu měl panovník omezenou moc, díky rozhodující úloze sněmu. V 16. století v Čechách vznikají tiskárny, nakladatelství a díla, která tehdy vznikla, dodnes udivují úpravou a tiskařským uměním. Významná je i česká hudba.
LITERATURA
Většinou se překládají nebo upravují cizí předlohy, nápadný je úbytek veršované tvorby a velký rozvoj zaznamenává nauková próza.
MECENÁŠ je osoba, která zve k sobě spisovatele a umělce, hmotně je podporuje a dává se jimi oslavovat.
Stoupá zájem o cestopisnou literaturu, vznikají i odborné spisy a slovníky. Na češtinu působí latina. Vzniká tzv. humanistická čeština, která je vzorem na dlouhá období.
Česká humanistická literatura se dělí do dvou proudů:
A) LATINSKY PSANÁ DÍLA – nemají většího významu, jsou omezeny na nejvzdělanější vrstvy a jsou tvořena pro zálibu.
JAN Z RABŠTEJNA (1437 – 1473)
• Dialogus (15. století) – v tomto spisu se snaží hájit politiku krále Jiřího a uvádí politické názory doby.
BOHUSLAV HASIŠTEJNSKÝ Z LOBKOVIC (1461 – 1510) – příslušník šlechtické rodiny, který získal jako básník evropskou proslulost a vytvořil solidní knihovnu.
B) ČESKY PSANÁ DÍLA
VIKTORIN KORNEL ZE VŠEHRD (1460 – 1520) – ve své předmluvě k překladu Knih o napravení padlého od Jana Zlatoústého vyjádřil požadavek česky psané literatury. Chtěl, aby se mluvilo a psalo česky a ne latinsky. Byl právníkem.
• Knihy devatery (15. století) – právnické dílo.
Pomohlo mi to u dementní Česštiny :p Děkuji díky tomuto článku to mám vše skvěle hotové
🙂