MRŠTÍKOVÉ – MARYŠA
Alois a Vilém Mrštíkové
Maryša
Děj nejvýznamější hry českého realismu se odehrává na jihomoravské vesnici.
Ústřední konflikt je dán majetkovými poměry na vesnici, ale i vesnickými mravními zákony, které nedovolují vzepřít se vůli rodičů, ani opustit muže.
Drama má klasickou výstavbu děje.
V prvním jednání se loučí chlapci rukující na vojnu.Odchází i Francek, který miluje selskou dcerku Maryšu. Její otec, starý Lízal, ji chce prodat za ovdovělého mlynáře Vávru. Maryši se nikdo neptá a dokonce ji zakážou rozloučit se s Franckem.
Ve druhém jednání se schyluje ke svatbě, Maryša ale nechce o Vávrovi ani slyšet, svou první ženu bil a má tři děti.Rodiče sami zařídí ohlášky. Lízalovi začíná být Maryši tak trochu líto, ale Lízalka jem křičí, vyčítá a přikazuje ctít rodiče. Maryše nezbývá nic jiného než ustoupit.
Ve třetím jednání se Francek po dvou letech vrací z vojny a v hospodě se setkává s Maryšou.Lízal si uvědomuje, že neměl Maryšu Vávrovi dávat. Vidí jak Maryša strádá, a o Vávrovi zjišťuje, že je špatný hospodář. Vávra po něm vyžaduje vyplatit věno.
Ve čtvrtém jednání vymáhá Maryša na svém otci věno pro Vávru. Francek se odvažuje do mlýna a chce vzít Maryšu do Brna, kde našel práci pro sebe i pro ni. Maryša však odmítá. O jejich setkání se dozví Vávra, Maryše vyhrožuje karabáčem a po Franckovi vystřelí.
V posledním jednání Maryša vše rozhodne. Vávrovi vsype do kávy jed.
Postavy mluví hanáckým nářečím, dialogy jsou výstižné, obrazy moravské vesnice co nejširší. Děj se odehrává na návsi, v hospodě, v domě u Lízalů i u Vávrů.