Rozvoj literatury v době Karla IV. a v době husitské, doznívání husitství
Gotická architektura – Svatovícká katedrála, Karlův most, Karlštejn. Tato krása nemohla zakrýt odpor lidových mas a rozpory. Po smrti Karla IV nastupuje na trůn syn Václav IV. Za jeho vlády propuklo napětí otevřeně. Znepřátelil si vysokou šlechtu a církev. V polovině 14. století propukla v Evropě hospodářská krize. Nejmocnější feudálové se postavili se zbraní proti králi. V městech se stupňuje napětí a později se městská chudina radikálně projevila za husitského revolučního hnutí.
Bylo zřízeno pražské arcibiskupství. Založena pražská univerzita 1348.
KAREL IV. (1347 – 1378)
• Život Karlův – Vita Caroli (14. století) – autobiografické dílo Karla IV. Obsah: Karel IV. se vrací z bitev a zjistí, že jeho sídlo je poničené. Postaví nové sídlo a jeho rodu jsou vráceny ostatní budovy.
Husovi předchůdci
Ve společnosti narůstají problémy a ozývají se hlasy, které na ně upozorňují a snaží se najít cestu k nápravě a náprava je namířena k církvi, kde se volá po návratu církve k chudobě. Na české reformátory měl vliv Angličan John Wycliffe.
KONRÁD WALDHAUSER – německý kazatel, kterého do Prahy pozval Karel IV. Soucítil s chudinou a ve svých kázáních vyzýval bohaté, aby se svého bohatství vzdali dobrovolně a navrátili se k chudobě. Kázal německy, proto jeho vliv byl omezen jen na určité vrstvy.
JAN MILÍČ Z KROMĚŘÍŽE – nejprve dosáhl významného postavení u dvoru Karla IV. A pak se najednou všeho vzdal, žil v naprosté chudobě a kázal. Jeho vliv byl o to větší, chudina mu věřila, protože žil jako oni. Poté se vydal do Říma za papežem s tím, že ví, jak reformovat církev. Byl označen za kacíře. Než došlo k procesu, tak zemřel. V Praze založil tzv. Jeruzalém – útulek pro jeho žáky a pro mravně padlé ženy.
MATĚJ Z JANOVA – byl velkým obdivovatelem Milíče, také on vyzýval ke skromnosti a pravdě. Nebyl tak dobrým řečníkem, spíše psal spisy (latinsky). Při konfliktu upustil své názory. Kázal latinsky.
TOMÁŠ ŠTÍTNÝ ZE ŠTÍTNÉHO – nevěnoval se kněžství. Hospodařil na svém jihočeském statku, odstěhoval se do Prahy. Věnoval se dětem. Psal jasně a srozumitelně. O náboženských věcech psal česky.
• Knížky šestery o obecných věcech křesťanských (14. století, česky) – sborník traktátů, ve kterém se obrací ke šlechtě, radí jí, jak spravedlivěji rozhodovat, ale nechce se jí zbavit. Nikdo se nerodí jako císař, nejsou lidi pro pána, ale pán pro lidi. Brání lidi proti vykořisťování. Nabádá pány aby byli shovívaví a spravedlivě vládli.
TRAKTÁT – výklad, učené a vědecké pojednání. Ve středověku pojednání o náboženské otázce.
KÁZÁNÍ – součást náboženského obřadu. Promluva na vybraný úryvek z Bible, který kněz rozvede vlastními slovy. Zpravidla se vztahuje k nějakému soudobému problému.
REFORMACE – obnovení, přetvoření, napravení společnosti v Evropě v 15. – 16. století