VÝZNAM FILMOVÉ A TELEVIZNÍ FORMY – 1.část
VÝZNAM FILMOVÉ A TELEVIZNÍ FORMY
Filmové umění
1) filmové umění je mladé umění (nejmladší je televizní umění).Film vznikl rozvojem vědeckých poznatků, výzkumu optiky, chemie, rozvoje fotografie.Využívá herecké umění, hudbu, tanec, výtvarné umění.
2) filmové umění je kolektivní dílo, tvoří jej mnoho herců: režisér, kameraman, mistr zvuku, scénárista, architekt, hudební skladatel, hudebník, herci, osvětlovač, techničtí a hospodářští pracovníci,……..
3) film se nenatáčí od začátku do konce, točí se např. všechny scény ze třídy pak všechny z města apod. Herci se musí vžít do role podle natáčení.Po sestříhání vznikne teprve ucelený film.
4) filmový děj tvoří jednotlivé scény a ty se rozkládají na záběry.Záběr = pozornost na určitou věc.
a) záběry kamery: pohled vodorovný, nadhled, podhled
b) záběry kamery: detail velký, polocelek, celek, velký celek
c) kamera v klidu, pohybu
5) měnění děje (obrazu): prolínačka, zatmívačka, stíračka, dva děje na plátně
6) osvětlení: přímé, boční, zadní
Vznik a vývoj filmu
1) 1825 – první pokus o zachycení pohybu (pták na šňurce)
2) stroboskop – kolo s obrázky, otáčení
3) J.E.Purkyně – krokový postup
4) bratři Lumierové sestrojili projekci, inspirovali se šicím strojem (posun látky).Snímali skutečnost na celuloidový pásek – 1895.
5) 1896 – první reportážní film – korunovace ruského cara
6) 20.století – rozvoj filmu hlavně v Anglii – honičkové scény, v Americe – westerny – Buffalo Bill.Vzniká Hollywood ( Cesmínový háj ), točí se první výpravné filmy
7) představitelé: Charles Chaplin – filmy: Kid, Diktátor, Moderní doba, Světla ramp,Frigo – komik s kamennou tváří, Laurel a Hardy – dvojice komiků němé éry, Rudolpho Valentino – italský krasavec, Mary Pickford – idol mužů
8) oživení filmu zvukem v 30. letech, nahrávání zvuku na pásek.První zvukový film Jazzový zpěvák s američanem Alanem Jobsonem.
9) po druhé světové válce: nové cesty filmu – široké plátno, stereo zvuk, barevné filmy (u nás už v 30. letech pokus o první barevný film – Velikonoce na Slovácku).
10) rozdělení filmů podle zaměření: a) umělecký, b) komerční, c) dokumentární, reportážní, d) kreslené, loutkové, trikové